Radyo programının içerik anonsu

reklam

Haber ve güncel olaylar programlarının çoğu bir dakikalık bir açılış bölümü ile başlar. Bu bölüm mağaza vitrini gibidir; programda neler olduğunu anlatarak reklamını yapar. Dinleyicilere, programın içeriğine dair, dinlemelerini sağlayacak bilgiler vermelisiniz.

Radyo programının açılışı nasıl yazılır?

(Jonathan Stoneman)

Haber ve güncel olaylar programlarının çoğu bir dakikalık bir açılış bölümü ile başlar. Bu bölüm bir mağazanın vitrini  gibidir; programın içinde neler olduğunu göstererek reklamını yapar.

Bir mağaza gibi, insanların sadece vitrine bakmaları yetmez; içeri girip bir şeyler satın almalarını istersiniz.

Bu yüzden dinleyicilere, programın içinde neler olduğu hakkında, dinlemelerini sağlamaya yetecek bir şeyler söylemelisiniz. Ancak burada şöyle bir tehlike vardır: Çok fazla bilgi verirseniz, bu kadarıyla yetinebileceklerini düşünebilirler.

(Dinleyicilere sadece ilk üç ya da dört konu hakkında bilgi verirseniz, bunların ardından sunacağınız bölümleri dinlemeye gerek görmemeleri riski de vardır. Bu nedenle programın sonlarında yer alan konulardan en az birinin başlığını da programın açılışına koymanız gerekir.)

Dinleyicilerin programın tamamını dinlemesini istediğimize göre, sonuna kadar oturup dinlediklerinde duyabilecekleri yeni bir şey olmalı.  Dolayısıyla, açılışta her şeyi söylemeyin; daha fazlasını merak etmelerini sağlayın.

Programların açılış bölümünde genel olarak ilave ses unsurları kullanılır. Programdan küçük ses klipleri; efektler, alıntılar, mülakatlardan kısa cümleler açılışta tanıtım için kullanılabilir. 

Merak uyandıracak ya da belki soru yönelten bir ses klibi gibi, dinleyicilerin radyonun başından ayrılmayıp bu konuda daha fazla bilgi edinmek istemelerini sağlayacak her şey kullanılabilir.

Sunucunun sorularla başlaması açılış bölümünün önemli bir unsuru olabilir – örneğin, Londra’daki Blackwell tünelinin durumu hakkındaki haberi tanıtmak için “100 yıl önce buradan at arabası ya da atla geçebilirdiniz, bugün otomobilinizle geçmek ister miydiniz?” demesi gibi…

(Sorular işe yarar – ama her gün sadece soru sorarak başlayan bir programı kim dinler?)

Burada da BBC’nin doğruluk, adil olmak, tarafsızlık gibi yayın ilkelerine uymanız gerektiğini unutmayın.

Ve bunu sadece açılış için ayırdığınız bir dakikalık süre içinde yapacaksınız!

İşte bu bir dakikalık süreyi en güzel şekilde hazırlamak için kendinize vakit ayırmanız gerekir. Açılış bölümünü mutlaka önceden düşünün (ideali, programda hangi konuların yer alacağına karar verdikten sonra, açılış bölümünün taslağını hazırlamaktır), zira yayından hemen önceki  koşuşturma başlamadan sunucunuzun bunu kaydetmesini de isteyebilirsiniz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.